Stříhat jsme se naučili již v útlém věku, ale střihnout poprvé do krásné látky chce dávku odvahy. Když se zvolí špatné nůžky může to nejednu švadlenku od dalšího stříhání odradit. Aby se v tom množství nůžek člověk trochu zorientoval, sepsala jsem několik verzí stříhacího aparátu, který se vám může během šicí kariéry hodit.
Klasické krejčovské nůžky
Asi nejčastěji budete v rukou držet krejčovské nůžky, proto je velmi důležité, aby vám padly do ruky. Pokud máte možnost si je vyzkoušet, udělejte to. Zajděte si do galanterie, nechte si ukázat všechny nůžky co mají a jednotlivě je vezměte do ruky a zašmikejte si. Každá ruka je jiná a každé z nás padne jiná rukojeť. Někomu více ergonomická někomu méně probíraná.
Vzhledem k tomu, že s nimi budete stříhat převážně roviny nebo větší oblouky, je od věci, aby spodní hrana nůžek byla v rovině. Nůžky pak volně kloužou po podložce a nemusíte je různě natáčet, aby stříhání bylo pohodlné.
Liší se i délka ostří. Jiné si vybere švadlenka, která bude stříhat dlouhé roviny (deky, metráže atd.) a jiné maminka, která svému dítěti po nocích šije oblečky. Předpokládám, že patříte mezi ty, které často střídají projekty a nezůstávají jen polštářků. V tomto případě vidím ideální délku ostří 10 – 11 cm a celkovou délku nůžek kolem 25 cm. Delší nůžky se již hůře ovládají v obloucích a mohly by nadělat více škody než užitku.
Krejčovské nůžky, které mám já jsou od firmy Green well cutting. Jsou to celokovové nůžky s délkou ostří 10 cm a celkovou délkou 24 cm. Provázejí mne již od dob střední školy, kde jsem se něco nastříhala.
DŮLEŽITÉ SDĚLENÍ nakonec: Krejčovské nůžky se používají pouze a jen na textil. I když jsou super ostré a svádějí k tomu stříhat papír, vlasy nebo jiné materiály, nedělejte to. Vytvoříte si tím v ostří nevratné prohlubně a nůžky začnou textil „žvejkat“ a ne stříhat. Používejte je tedy pouze na látku a na nic jiného.
Zubaté nůžky na textil
Nebo taky chcete-li entlovací nůžky. Pomocí zubatého ostří, stříháte látku jinak, než rovně. Do zubata nebo také do obloučku. Tyhle nůžky slouží buď k začištění látky bez stroje nebo k ozdobnému stříhání třeba aplikací na výrobky. Začišťování tímto způsobem však nenahradí strojové začištění. Je to opravdu jen v případě nouze. Vlákna látky se v zubatém okraji hůře třepí, ale neznamená to, že se netřepí vůbec. Přednostně bych je používala k ozdobnému stříhání než k začišťovaní. Já jsem je naposledy použila při ozdobném stříhání v malém projektu šitého Spy Bagu Lišky.
Nůžtičky štipky
Jsou to malé nůžtičky velikosti něco kolem 10 cm, které akorát padnou do dlaně. Ovládají se jinak, než klasické nůžky. Stříháte s nimi tak, jako byste chtěli něco uchopit pinzetou. Nebo prostě jako když chcete něco uštípnout, proto štipky. Jsou to takové rychlonůžky na odstříhávání vyčnívajících nitek, malé nastříhávání látky (například v oblouku). Já se s nimi poprvé setkala na oděvní škole a pak si je pořídila i do svého šicího kufříku. Jedna z nejlepších investic, které jsem v začátcích udělala. Možná někomu bude chvíli trvat, než se s nimi naučí správně zacházet, ale jakmile přijdete na ten správný grif, už nebudete chtít nic jiného na rychlé odstřihy nití.
Malé nůžky na aplikace
Takové nůžtičky se hodí vždy, když potřebujete vystřihnout malý kousek látky na aplikace. Zbyly vám kousíčky látek s krásnými motivy a je vám je líto vyhodit? Popadněte tyhle malé nůžtičky, vystřihněte obrázky a použijte je třeba jako aplikace na tričko nebo čepičku (odkaz na střih). Jsou také ideální pomocnicí při stříhání pidikousků k tvorbě z filcu. Mini součástky z filcu například na quiet book se budou tetelit, až je budete stříhat těmito nůžtičkami.
Řezací kolečko
Tohle udělátko si nejvíce budou pochvalovat „patchworkářky“. Liší se v poloměrech kolečka a tím pádem i vrstvou látky, kterou dokáží v jednom kroku rozdělit. Je to ideální pomocník při „stříhání“ podle pravítka. Můžete navrstvit několik kousků látky na sebe a pomocí řezacího kolečka a pravítka tak získat najednou několik identických kousků třeba k dokonalému patchworkovému polštáři.